نخستین جشنواره "خربزه سفید" در سفیدشهر برگزار می‌شود - پورتال اطلاع رسانی شهرداری سفیدشهر
نخستین جشنواره

به گزارش روابط عمومی شهرداری ، حسن نظری رئیس شورای اسلامی سفیدشهر از برگزاری نخیستین جشنواره «خربزه سفید» در پارک زنده یاد باقری این شهر در روز پنجشنبه ۳۱ خرداد خبر داد.

حسن نظری رئیس شورای اسلامی ، در گفت و گو با تسنیم اظهار داشت: همزمان با این جشنواره ۲۰ غرفه به ارائه محصولاتی نظیر سوغات محلی، صنایع‌دستی، غذا‌های سنتی ایرانی، دم نوش‌ها و دارو‌های گیاهی می‌پردازد.

نظری همچنین از برگزاری سه  جنگ شبانه در هفته های گذشته  در پارک باقری شامل اجرای موسیقی محلی و مراسم‌های آیینی اقوام ایرانی به همراه برنامه‌های شاد و مفرح با حضور هنرمندان و سخنرانی کارشناسان سبک زندگی اسلامی برای عموم همشهریان خبر داد.

وی هدف از برگزاری  جشنواره خربزه  را آشنایی هرچه بیشتر شهروندان به ویژه جوانان با آیین‌ها و سنت‌های قدیمی و اصیل ایرانی و همچنین حمایت از تولیدات محلی اقوام ایرانی اعلام کرد.

سید محمد ساداتی نژاد، مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مورد برگزاری اولین جشنواره «خربزه سفید» در سفیدشهر اظهارداشت: کاشت خربزه در منطقه سفیدشهر از سالیان دور  رواج داشته است؛ به گونه ای که جهانگردان و گردشگران اروپایی که  در فصل برداشت خربزه از سفیدشهر( نصرآباد)  عبور کرده و از آن تناول کرده اند، در کتاب سفرنامه های خود به خربزه و هندوانه نصرآباد  اشاره کرده و شیرینی و خوش طعمی  متفاوت و منحصر بفرد آن را  یادآوری  کرده اند.

وی ابراز داشت: این حقیقت نشان از سابقه و تخصص مردمان این دیار درکاشت با کیفیت خربزه و هندوانه و اهمیت و بی‌ نظیر بودن کاشت این محصول در این منطقه دارد ، که باید به عنوان یک میراث فرهنگی حفظ شود.

ساداتی نژاد با بیان اینکه  برخی از  انواع  خربزه  تنها در سفیدشهر کشت می شود خاطرنشان کرد: از جمله این خربزه ها؛  خربزه های شاه آبادی ، نصرآبادی، نارنجی، دستمبو، برگشتی، گرمک، سیاه پوست ، برگ نی،پوست ماری، تخم قند، صابونی ، بومی  ، ریش بابا  و  هشت خط  می توان نام بردکه از مجموعه آنها به عنوان «خربزه سفید»نام برده می شود و اصالت آنها مخصوص منطقه سفیدشهر ( نصرآباد)  است.

مهدی قنایی مقدم،  شهردار سفیدشهر و دبیر جشنواره خربزه نیز با  تشکر از  دکتر سید جواد ساداتی نژاد، نماینده شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل و همکاران دفتر وی،  آقای طالبیان، مدیرعامل شرکت های اطلاعات گردشگری ایران(ساز سفر و فکر سفر)، مهندس مرتضی زمانی  مدیرعامل شرکت کشت و صنعت طوبی سفیدشهر و آقای پناهیده مدیرعامل  شرکت فرش امیران، ابراز امیدواری کرد که این جشنواره گامی در جهت معرفی بیشتر سفیدشهر و خربزه سفید  باشد.


ارسال نظر


سوال تصادفی 15 + 6 =

آمار بازدید