سخنرانی حسن نظری رئیس شورای اسلامی در نماز جمعه سفیدشهر - پورتال اطلاع رسانی شهرداری سفیدشهر
سخنرانی حسن نظری رئیس شورای اسلامی در نماز جمعه سفیدشهر

موضوع سخنرانی : مشکلات بخش کشاورزی و برگزاری جشنواره خربزه سفیدشهر

رئیس شورای شهر سفیدشهر اذعان داشت با توجه به این که سفیدشهر و سفیددشت  قطب کشاورزی شهرستان آران وبیدگل میباشد و بالغ بر  ۸۰ درصد  مردم منطقه  به طور مستقیم و یا غیر مستقیم اموراتشان با کشاورزی میگذرد، توقع ما از مسئولین جهاد کشاورزی رسیدگی بیشتر به مباحث کشاورزان  می باشد.
همچنین ایشان فرمودند: هیچ مسئولی با توجه به بحران آب در منطقه و کشور توصیه به کشت محصولات پرآب آن هم با سیستم های سنتی نمی کند، و شورای شهر سفیدشهر هم از این قاعده مستثنی نیست اما امروزه اشتغال نیز دست کمی از معضلات بی آبی ندارد. بنابراین ما چند درخواست،سوال  و راهکار از جهاد کشاورزی و مسئولین ذی ربط شهرستان  برای پیشگیری از بیکاری و همچنین کنترل و مدیریت بحران آب را داریم.

اولا :  آیا برنامه ای برای تغییر الگوی کشت از محصولات پرآب به کم آب با در نظر گرفتن شرایط و توان مالی کشاورز در نظر گرفته اید؟
چرا که کشاورز سفیدشهری از لحاظ تمکن مالی آنقدر قوی نیست که بتواند منتظر بماند تا  برداشت محصول بعد از هفت سال باشد و در این هفت سال باید اعیانی خرج کند تا برداشت خوبی  داشته باشد از چه منابع ای؟

دوما : برای تغییر الگوی کشت از مسئولین درخواست تهسیلات ارزان قیمت در امور کشاورزی و تغییر الگوی کشت را خواستاریم. نه با شرایط موجود که با درصد های بالا و با باز پرداخت کوتاه مدت و شرایط سختی که بانک ها برای کشاورز رقم میزنند. آیا جهاد کشاورزی برنامه ای برای تسریع بخشیدن در موارد فوق را در برنامه های خود برای پیشگیری از بیکاری و مدیریت بحران آب دارد؟

ثالثا : آیا زیرساخت های تغییر الگوی کشت را برای منطقه سفیددشت که قطب کشاورزی شهرستان می باشد فراهم نموده اید؟

رابعا : چه محصولاتی رابا  تغییر الگوی کشت به عنوان جایگزین محصولات پرآب برای کشت به کشاورزان پیشنهاد میکنید؟ آیا تدبیری برای تضمین بازار و فروش محصولات کشاورزان دارید؟

رئیس شورای شهر ابراز امیدواری کرد به زودی  در جلسه ای با حضور مسئولین ذی ربط و کشاورزان عزیز خواستار پاسخ گویی وارائه برنامه های مسئولین خواهیم شد.

اما شورای شهر با توجه به بحران کم آبی و به مخاطره افتادن اشتغال در بخش کشاورزی قصد دارد در کنار کشاورزی از صنعت گردشگری نیز بهره ببرد. لذا تصمیم گرفته شد با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی و شهرداری سفیدشهر یک تیم صد نفره از مدیران آژانس های گردشگری در کل کشور را دعوت کنیم تا هم بازدیدی از آثار تاریخی شهر من جمله شهرزیر زمینی، گالری خانم حمامی و ... داشته باشند و هم از نقطه نظرات و پیشنهادات و تجربیاتشان  در راستای جذب گردشگر و احیاء ابنیه های تاریخی استفاده لازم را داشته باشیم.

لذا تصمیم گرفتیم با برپایی یک جشنواره که در آن شناسایی انواع غذاهای سنتی، صنایع دستی، رونمایی از لباس های محلی و بازدید از مکان ها و ابنیه های تاریخی شهر و دیگر موارد در غالب جشنواره خربزه برگزار نمائیم. شاید برای دوستان سوال شده چرا جشنواره خربزه؟  آیا با توجه به بحران کم آبی، جشنواره خربزه در راستای ترویج کشت خربزه نیست؟

پاسخ به این سوالات وظیفه شورای شهراست تا به اذهان عمومی پاسخ گو باشد. شورای شهر وانجمن دوستدارن میراث فرهنگی با توجه به این که خربزه به عنوان هویت و میراث سفیدشهر میباشد برای نام جشنواره از اسم خربزه استفاده نمود، به طوری که در گذشته نه خیلی دور سفیدشهر فعلی به نصراباد خربزه مشهور بوده است.

همچنین در سخنرانی نماینده محترم جناب آقای دکتر ساداتی نژاد و اینجانب درجشنواره خربزه با صراحت از کشاورزان خواستیم با توجه به کمبود آب باید روش آبیاری را عوض کنیم و مجهز شویم به سیستم های نوین و متذکر شدیم با این روش کنونی اگر خربزه کشت شود طولی نخواهد کشید که خربزه از سبد غذایی کشور حذف خواهد شد.

نظری اذعان داشت خربزه علیرغم این که باید به عنوان یک محصول میراثی حفظ گردد ولی باید از کشت آزاد و آبیاری غرقابی خودداری شود و اداره جهاد کشاورزی نیز راهکاری برای حفظ خربزه با راه کارهای نوین ارائه نماید. که با ارائه راه کار جدید  هم خربزه را که محصول میراثی سفیدشهر میباشد حفظ کرده ایم، هم صرفه جویی در آب نموده ایم.

در آخر باید تشکر کنم از نماینده محترم جناب آقای دکتر ساداتی نژاد، اسپانسر و حامی جشنواره خربزه حاج محمد پناهیده، انجمن دوستدارن میراث فرهنگی سفیدشهر که بحث محتوایی جشنواره را به عهده داشتند و مهندس مرتضی زمانی و شهردار محترم و پرسنل زحمت کش شهرداری و همچنین از همه دوستانی که در برگزاری این جشنواره کمک حال شورای شهر بودند کمال قدردانی و تشکر را داریم.


ارسال نظر


سوال تصادفی 15 + 2 =

آمار بازدید