ثبت ملی دو دستکند شهر زیرزمینی طسمیجان و مهرابه سفیدشهر در فهرست آثار ملی کشور - پورتال اطلاع رسانی شهرداری سفیدشهر
ثبت ملی دو دستکند شهر زیرزمینی طسمیجان و مهرابه سفیدشهر در فهرست آثار ملی کشور

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان آران و بيدگل امروز از ثبت دو اثر تاریخی  شامل : دستکندزیرزمینی ( معماری دستکند ) طسمیجان و مهرابه ( نرسه) سفیدشهر در نشست شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سفیدشهر ، مجيد نوری دراین رابطه افزود : مجموعه دستکند زیرزمینی شهر سفیدشهر متعلق به سده های ( 5 و 6) هجری قمری است که دارای فضاهای متعدد در چند سطح می باشد که در برخی قسمتها یک تا پنج متر عرض دارند وقابلیت نمایش و حتی سایت موزه شدن هم دارد.
 
نوري در ادامه عنوان كرد : عوامل متعددی در ایجاد فضاهای زیر زمینی در مقیاسهای مختلف موثر است. عوامل اقلیمی، امنیت، اعتقادی و فرهنگ به عنوان مهمترین عوامل ایجاد این بناها هستند. 

او همچنین تصریح کرد: مهرابه (نرسه) سفیدشهر متعلق به سده های (6و7) هجری قمری با پلان چلیپایی شکل و با ماهیت مذهبی است که دارای سقفی مدور و گنبد گون با خیز کم  که در مرکز گنبد یا آسمانه آن نورگیری مدور قرار دارد.

 طول این بنا 15 متر و عرض آن 9 متر و ارتفاع صفه ها 240 سانتیمتر می باشد ،که دارای جذابیت ویژه ای به لحاظ معماری می باشد .از مواد فرهنگی بدست آمده در کاوش های امسال در این دو اثر تاریخی می توان به سفالهای بدون لعاب و نقش افزوده و قالبی و سفالهای مرصع کاری شده و سفالهای با طیف رنگهای مختلف و سفالهای قلم مشکی اشاره کرد.


نظرات


ارسال نظر


سوال تصادفی 6 + 2 =

آمار بازدید