آثار تاریخی - پورتال اطلاع رسانی شهرداری سفیدشهر
  • آب انبار

سفیدشهر دارای دو آب انبار بوده که فقط یکی از آنها به جای مانده است . یکی از آب انبار ها در محل حسینیه سفیدشهر قرارداشته که متاسفانه اثری از آن باقی نسیت . آب انبار دیگر سالم است و در محل دروازه قدیم شهر واقع است و تا چندی قبل مردم از آن بهره برداری می کردند .

 

  • خانه داودیان (خانه آل داود)

آثار این خانه که از خانه های زیبا و بسیار قدیمی بوده است تا سال 1374 وجود داشت . هم اکنون در این محل دبیرستان پسرانه سعدی سفیدشهر واقع است .منقول است که بعد از نقل مکان اهالی از منطقه چاله غم به این منطقه این خانه اولین بنا در روستا بوده است . گویند حدود یک قرن قبل مردمی در این خانه زندگی می کردند که از بازماندگان موسوم به آل داود بوده اند . در میان خانه یک حیاط بزرگ دارای گنبد موجود بوده است . در اطراف این حیاط بزرگ چهار اتاقی در چهار جهت قرار داشته و در میان حیاط یک چاه حفر شده و در پائین آن یک سردابه قرار داشته است .

 

  • مسجد جامع سفیدشهر

بنای مسجد جامع نیز یکی از بناهای کهن ، مستحکم و دیدنی شهر بود .این مسجد دارای دو قسمت بود که یک قسمت تابستانی  که روبروی بنای زمستانی واقع گردیده بود . امروز بعد از تخریب بنای قدیمی مسجد جامع بزرگی بنا گردیده است که متاسفانه از بنای قدیمی مسجد اثری باقی نمانده است .

 

  • قلعه قاسم آباد

این قلعه در مزارع قاسم آباد واقع است . مدخل ورودی قلعه در سمت غربی قرار دارد  .در محل ورود، آثار دو تختگاه بزرگ وجود دارد . از آثار و قرائن بر می آید که این قلعه استراحتگاه مسافرانی که از مسیر قم – کاشان عبور می کرده اند  بوده است . در اطراف راهرو ورودی چهار اتاق در طرفین و در هر طرفی چهار درب وجود دارد . در قسمت پائین قلعه محلی جهت نگهداری چهار پایان وجود داشته است که هنوز آثار آن پابرجاست.داخل اتاقهای قلعه همگی مزین به روشهای گچ بری سنتی می باشد.لازم به ذکر است در میان حیاط قلعه آب انباری جهت ذخیره آب موجود بوده است . در مورد قدمت قلعه و سازندگان آن اطلاعی در دست نمی باشد . منقول است قلعه را شخصی بنام حبیب ا... خان بنا نموده است .

 

  • قلعه وزیر

این قلعه در داخل کویر و در ضلع شمالی سفیدشهر و در پائین خط راه آهن قراردارد . این قلعه از قلعه های قاسم آباد و رضا آباد  زیبا تر به نظر می رسد . از قدمت  این قلعه های تاریخی و جالب اطلاعی در دست نمی باشد .

 

  • دکان حلوایی و آسیاب

در این دکان حلوایی دو آسیاب قرارد ارد که برای آسیاب کردن کنجد و حلوا استفاده می شده است .این آسیاب ها توسط شتر به چرخش در می آمده است . در حال حاضر این بنا موجود  
می باشد ولی قدمت آن مشخص نمی باشد . از مجموع گفته ها و منقولات می توان فهمید که قدمتی حداقل 150ساله و یا 200 ساله دارد.

 

  • قبرستان سفیدشهر

دارای قدمت بسیاری می باشد که توسط آقای مرحوم احداث گردیده است که مقبره خود ایشان نیز در وسط آن قرار دارد . لازم به ذکر است سنگ قبرهای قدیمی زیادی در این قبرستان وجود دارد که اشکال  و حروف مختلفی بر روی آنها حک شده است . روی تعدادی از آنها آیه الکرسی و اسامی ائمه معصومین (ع) و یا نام علماء برجسته نقش بسته است . که به دلیل بی توجهی ، آثار و نوشته های منقوش بر روی این سنگ قبر ها از بین رفته اند . به جاست سازمان  محترم میراث فرهنگی با کاوش و پیگیری قدمت و ارزش سنگ قبر ها را برسی و در صورت با ارزش بودن آنها را ثبت نماید

 

  • زیارتگاه بی بی سکینه خاتون

این زیارتگاه متعلق به بی بی سکینه خاتون دختر موسی بن جعفر (ع) می باشد که در کنار این زیارتگاه قبر دو تن از علماء سفیدشهر بنام ملامحمد حسین نصرآبادی و ملاهدایت ا... نصرآبادی قرارد ارد .در کنار این زیارتگاه ساختمان چهل دختران قرار دارد که از سابقه تاریخی آن اطلاع دقیقی در دست نیست . این زیارتگاه بر بالای بلندی ساخته شده است و از این جهت عده ای آن را زیارت پشته نیز نامیده اند  . زیارتگاه دارای دو درب ورودی در جهت شمال و غرب می باشد .

 

  • مقبره شاه ابراهیم بن موسی ابن جعفر (ع)

مقبره این شاهزاده جلیل القدر در مسیر مزارع کهنویه و قاسم آباد واقع است .مقبره این امامزاده به زیارت غریبه نیز معروف می باشد . وجه تسمیه و علت غربت این امامزاده عظیم الشان مشخص 
نمی باشد .

 

  • قدمگاه علی(ع)

منقول است در این مکان قدمگاه امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) می باشد . چندین سنگ که گفته می شود جای پای حضرت می باشد ف درون قدمگاه نصب می باشد . علت شهرت این مکان و و جه تسمیه آن نیز به قدمگاه علی(ع)همین می باشد . این ساختمان به فاصله کمی از محل مسجد جامع قرار دارد . متاسفانه بنای ساختمان قدیم خراب و ساختمان جدیدی به جای آن بنا شده است. درباره قدمت و ساخت این بنا و تاریخچه آن اطلاع دقیقی در دست نمی باشد . در حال حاضر در این مکان مقدس بنا به رسم دیرینه در حلول ماه محرم و صفر ، مراسم عزاداری امام حسین (ع) برگزار می شود.

آمار بازدید